niedziela, października 21, 2018
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)
Zawartość

Budowa polsko-niemieckiego partnerstwa na rzecz upamiętnienia ofiar eugeniki

Termin realizacji projektu 01.10.2008 – 30.04.2009 r.

Celem projektu jest budowa partnerstwa polsko-niemieckiego, którego zadaniem będzie popularyzacja (wśród społeczności woj. lubuskiego) wiedzy o tragicznych skutkach eugeniki, traktowanej w latach 1933-45 jako doktryna naukowa i oficjalna polityka III Rzeszy. W trakcie realizacji projektu będziemy poszukiwać bezpośrednich świadków zabójstw (lata: 1940-45), do których dochodziło w szpitalach psychiatrycznych położonych na terenie obecnego woj. lubuskiego. Szukać także będziemy zachowanych archiwaliów w postaci dokumentów, pamiętników, relacji spisanych przez osoby trzecie. Zebrane informacje o istniejących dokumentach, świadkach i publikacjach posłużą Partnerowi (PARITÄTISCHER Wohlfahrtsverband, Landesverband Berlin) do sfinalizowania stałej ekspozycji w planowanym muzeum pamięci niepełnosprawnych ofiar III Rzeszy w Berlinie. Cykl artykułów prasowych w miesięczniku PULS i audycje radiowe w Radiu Zachód oraz w Radiu Index przybliżą społeczności woj. lubuskiego problem eugeniki. Zachowane archiwa o tragicznych wydarzeniach, mające miejsce w szpitalach psychiatrycznych w latach 1940-45, będą też dokumentem mogącym służyć twórcom przyszłego muzeum. 

Eugenika była formą naukowego rasizmu. Na podstawie biologicznych kryteriów dzieliła życie ludzkie na wartościowe czyli takie, które należy chronić oraz bezwartościowe – można je zniszczyć. Dostarczyła nazistom naukowego uzasadnienia dla ludobójstwa w latach II wojny światowej - eskterminacji ludzi chorych, niepełnosprawnych, Żydów, Cyganów i Słowian. Stała ona u podstaw ideologii hitlerowskiej, której celem było stworzenie czystej rasy germańskiej. Kwestia eugeniki w Polsce była do niedawna tematem tabu”.

Magdalena Gawin, adiunkt w Instytucie Historii PAN, autorka książki „Rasa i nowoczesność. Historia polskiego ruchu eugenicznego 1880-1953” (Neriton 2003).

# Tytuł artykułu Autor
1 Zdjęcia ze spotkania realizatorów projektu w Obrzycach Katarzyna Maksymczak
2 Zdjęcia z Izby Pamięci w Szpitalu w Obrzycach Katarzyna Maksymczak
3 SPOTKANIE W BERLINIE: Prezentacja Stowarzyszenia Dialog-Współpraca-Rozwój Katarzyna Maksymczak
4 SPOTKANIE W BERLINIE: Słowa powitalne Piotra Golemy, radcy Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Berlinie Piotr Golema
5 SPOTKANIE W BERLINIE: Trzy projekty niemieckie Katarzyna Maksymczak
6 SPOTKANIE W BERLINIE: Mur Pamięci Katarzyna Maksymczak
7 Zdjęcia ze spotkania w Berlinie Katarzyna Maksymczak
8 Pomnik pomordowanych Żydów Europy Katarzyna Maksymczak
9 T4 Katarzyna Maksymczak
10 Wizyta w Landesarchiv Berlin Katarzyna Maksymczak
11 WYKŁADY DLA MŁODZIEŻY: Granice wolności i władzy Adam Ruszczyński
12 WYKŁADY DLA MŁODZIEŻY: Zagłada i pamięć. Nazistowska "eutanazja" w latach 1933-1945 i współczesne koncepcje pamięci ofiar Dr. Ingo Loose (Berlin)
13 Warsztaty w I Liceum Ogólnokształcącym w Międzyrzeczu Katarzyna Maksymczak
14 Warsztaty w Gimnazjum nr 6 w Zielonej Górze Katarzyna Maksymczak

Materiały pomocnicze

Filmy propagandowe

Fragmenty filmów propagandowych wyprodukowanych przez Ministerstwo Propagandy III Rzeszy. Filmy w całości emitowane były przed normalnymi seansami w kinach w celu przygotowania opinii publicznej w Niemczech do fizycznej likwidacji chorych psychicznie i niepełnosprawnych.

Materiały pochodzą ze zbiorów prywatnych Artura Hojana.

UWAGA! Materiał przeznaczony dla dorosłych czytelników.

Zobacz więcej...

Audycje radiowe

Ludzie od zawsze chcieli żyć długo, być zdrowi i piękni, syci, mądrzy i inteligentni. Współczesne, niewyobrażalne postępy nauki dają narzędzia umożliwiające realizację marzeń o człowieku doskonałym. Rodzi się pokusa poprawiania natury poprzez eliminację jej błędów. Z tym większą uwagą należy przyjrzeć się historii eugeniki, która choć ze szlachetnych pobudek wyrosła, w czasach nazizmu doprowadziła do masowej zagłady. Chodzi wiec o to, by ludzie pyszni swą mocą panowania nad światem znów nie zabrnęli w ślepy zaułek, u końca którego czai się zbrodnia.

Zobacz więcej...

Kontakt

W sprawach związanych w z projektem prosimy o kontakt pod adresem:

Stowarzyszenie Dialog-Współpraca-Rozwój, Stary Rynek 2-3/3, 65-067 Zielona Góra


Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej

Wydawnictwo zostało przygotowane w ramach projektu „Polsko-niemieckie partnerstwo na rzecz upowszechniania wiedzy o ofiarach eugeniki (1933-1945)” z finansowym wsparciem Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Herausgegeben mit finanzieller Unterstützung der Stiftung für deutsch-polnische Zusammenarbeit.