WYSTAWA PLENEROWA: Zielona Góra na dawnej pocztówce: Od Grünberg do Zielonej Góry Drukuj Email

WYSTAWA PLENEROWA "Zielona Góra na dawnej pocztówce: Od Grünberg do Zielonej Góry", to projekt realizowany od maja do sierpnia 2006 r przy udziale finansowym Urzędu Marszałkowskiego Woj. Lubuskiego, Urzędu Miasta Zielona Góra oraz Uniwersytetu Zielonogórskiego. Przedwojenne pocztówki przedstawiające ówczesne kamienice były powiększone do rozmiarów 1,25m x 2,5m i uzupełnione współczesnymi zdjęciami, przedstawiającymi obecny widok zielonogórskiej starówki. Wystawa prezentowana była na deptaku przy Ratuszu w Zielonej Górze oraz w Cottbus, wzbudziła ogromne zainteresowanie zwiedzających.

Tomasz Czyżniewski opowiada zielonogórzanom i turystom historię przedwojennych budynków prezentowanych na starych pocztówkach.

Zwiedzający z zainteresowaniem porównywali przedwojenną starówkę Zielonej Góry, prezentowaną na wystawie, z istniejącymi dziś kamienicami.

Widok na wieżę ratusza wciąż ten sam, tylko dziś budynki bardziej kolorowe, a i wzgórze winne tak samo jak przed laty porośnięte krzewami winogron.
 

O nas

Stowarzyszenie Dialog-Współpraca-Rozwój: www.dwr.org.pl to grupa zielonogórskich publicystów, naukowców i przedsiębiorców skupionych wokół miesięcznika PULS, pisma ukazującego się od 10 lat również w wersji elektronicznej: www.puls.ctinet.pl. Poza tym członkowie Stowarzyszenia organizują debaty, konferencje i seminaria.

Jesteśmy znani jako rzetelni partnerzy i realizatorzy trudnych lokalnych zadań. Na łamach PULSu promowaliśmy ideę Lubuskiego Trójmiasta. W 2005 roku, przy współpracy z radnymi i włodarzami gmin, doprowadziliśmy do wspólnej sesji trzech samorządów (Zielonej Góry, Sulechowa i Nowej Soli). Przyczyniliśmy się w ten sposób do powstania Stowarzyszenia Lubuskie Trójmiasto. Otrzymaliśmy za to nagrodę Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej: „za wybitne osiągnięcia w budowaniu demokracji lokalnej w Polsce”. Od 2005 roku prowadzimy portal: www.lubuskietrojmiasto.pl. W latach 2006 i 2007 zrealizowaliśmy dwie edycje Rankingu Gmin Lubuskiego Trójmiasta. W 2008 roku organizujemy I Ranking Gmin Województwa Lubuskiego.

Programy 2009

Zrób Biznes

Gościmy

Nasi Partnerzy:

 
Miesięcznik PULS   Polskie Towarzystwo Ekonomiczne Fundacja Komunikacji PozytywnejLubuskie Trójmiasto